Mandan Middle School Staff Directory

You can order the staff directory by name, department or e-mail address by clicking on the corresponding column name. Also, if a staff member has their own website (indicated by a different color) you can click on their name to view it.

 Name Department E-mail Address
Ryan Leingang Principal
Tom Peters Assistant Principal
Nancy Finck Administrative Assistant
Sina Horst Administrative Assistant
Danielle Muller Administrative Assistant
Gene Anderson 8th Grade Math
Marleen Anderson Para Professional
Peggy Anderson Para Professional
Van Bardell 6th Grade Science
Marla Barnhardt Para Professional
Sara Baumann Band
Jane Beach Para Professional
Patricia Berube Para Professional
Kara Blaskowski 6th Grade Language Arts
Danielle Borseth 7th/8th Grade Health
Stephanie Bosch 6th Grade Math
Heidi Brandt 7th/8th Grade Agriculture
Angela Bushaw 7th Grade Language Arts
Jill Charlebois French
Kylie Cline 6th Grade Social Studies
Kim Cymbaluk ISS
Daphne Davis Special Services
Jean Dunn-Gefroh 7th/8th Grade Chorus
Cathy Ehlis Para Professional
Pamela Erhardt-Doll Para Professional/Study Hall
Whitney Faul Band
Hilary Feist 8th Grade Math
Stephanie Finn Band
Amy Flicek 6th Grade Science
Kennard Friesz Custodiam
Kristi Fry Counselor
Gary Gerhardt Para Professional/Study Hall
Lance Goetz 8th Grade Language Arts
Chelsey Gravseth 7th/8th Grade Science/AVID
William Greb 7th Grade Math
Beth Greff Librarian
Brenda Haaland Para Professional
Thai Haggin 7th Grade PE
Julie Haussler 8th Grade Science
Donna Hopfauf Para Professional
Linda Johnson 6th Grade Language Arts
Thomas Johnson 7th/8th Grade Math
Hattie Johnson Para Professional
Annette Kaip 7th Grade Math
Leon Kary 8th Grade History
Marilyn Keller Special Services
Tammy Kelly 6th Grade Math
Kathleen Kelly Homeless Outreach Coordinator
Kevin Kerr 6th Grade Science
Jordan King 8th Grade PE
Jennie Kuller ID Specialist
Henry Lau 8th Grade History
Lisa Leingang 7th/8th Grade Art
Britt Liepitz 6th Grade Keyboarding
Jackson Long 7th Grade Science
Melissa Long 7th Grade Language Arts
Tim Markel Custodian
Bonita Mayer 8th Grade Language Arts
Sandy McCartney Para Professional
Olga Mindt Custodian
Doreen Oakland Counselor
Melissa Olson Para Professional
Callie Olson Counselor
Amber Olson 6th Grade Choir
Erica Opp Para Professional
Don Otos 7th Grade Geography
Marv Pedersen 6th Grade Social Studies
Saundra Pfaff 7th Grade Language Arts
Geri Pomarleau 7th/8th Grade Computer
Carol Prince 6th Grade Resource Room
Sheila Quick 7th Grade Geography
Jill Quinlivan Applying Technology Instructor
Lucy Reichert Para Professional
Kevin Richardson Para Professional
Teresa Rivera Special Services
Brent Schafer 6th Grade PE
Ann Schneider Special Services
Carol Skalsky 7th Grade Life Science
Peder Stenslie 6th Grade Social Studies
Kevin Swan 7/8 Skills Development Instructor
Oxana Talanina Custodian
Luann Tschaekofske Special Services
Tanya Walther 6th Grade Math
Rebecca Warren Band
Jamie Wenstrom 7th/8th Grade Language Arts
Angela Wescott 8th Grade Science
Maggie Williams Special Services
Jackie Williamson 7th/8th Grade FACS
Kara Wolski 6th Grade Language Arts
Amy Wurth Spanish
Katie Wynstra Para Professional
Bruce Zander Custodian
David Zinnel Custodian
Charlene Zins 6th Grade Health/Art
Becky Brendel Kitchen
Melissa Carpenter Kitchen
Melanee Cleveland Kitchen
Julie Hamilton Kitchen
Marianne Pulkrabek Kitchen
Ladine Renner Kitchen
Nadine Ressler Kitchen
Donna Vogel Kitchen